Obesitas nu största riskfaktorn för hjärtinfarkt hos unga
En ny svensk studie visar att obesitas har gått om rökning som den vanligaste riskfaktorn bland unga vuxna med hjärtinfarkt. Kvinnor löper större risk och har sämre prognos.


Foto: IMG_0959
Forskare har i en registerstudie följt över 44 000 personer i åldern 18–59 år som fått hjärtinfarkt. Resultaten visar att obesitas har gått om rökning som den vanligaste riskfaktorn i denna åldersgrupp. Samtidigt har andelen med obesitas ökat från 25 till 35 procent på bara 15 år.
– Vi vet att unga som får en hjärtinfarkt ofta förlorar många år i förväntad livslängd. Genom att satsa mer på uppföljning och prevention i den här gruppen finns det stora möjligheter att förbättra deras prognos, säger Moa Simonsson, forskare och överläkare i kardiologi vid Karolinska institutet.
Studien visar också att kvinnor i denna grupp har fler riskfaktorer än män. De har också en sämre prognos efter infarkt. Forskarna planerar nu att gå vidare med att studera kvinnospecifika riskfaktorer, såsom komplikationer under graviditet.
Läs mer HÄR