Diabetes ökar kraftigt till 2050
Drygt 529 miljoner människor världen över lider av diabetes, en av våra tio dödligaste sjukdomar. År 2050 kommer 1,3 miljarder människor ha diabetes, de flesta av dem typ 2-diabetes.

Foto: Pressbild
Typ 2-diabetes, den typ av diabetes som går att förebygga, utgör i dagens länge 95 procent av alla diabetesfall. Ny forskning i The Lancet visar att diabetesfallen kommer att fördubblas på mindre än 30 år, från 529 miljoner fall i dag till 1,3 miljarder år 2050.Alla länder kommer se en ökning i antalet personer med någon typ av kronisk sjukdom, enligt den globala forskningen som är den mest omfattande sjukdomsanalysen för år 2050. Diabetes typ 2 ökar speciellt bland äldre vuxna.
– Människor lever allt ohälsosammare och vårt ätande har förändrats, säger forskaren Liane Ong, en av forskarna bakom studien. Under loppet av 30 år har vi gått från mer traditionella matvanor, som att äta mer frukt och grönsaker och annan sund mat, till att äta mer processad mat.
Enligt Liane Ong kommer två tredjedelar av alla vuxna med diabetes år 2045 att bo i låg- eller medelinkomstländer. Men också i rika länder blir diabetes vanligare, speciellt bland minoriteter. Exempelvis i USA ser man att diabetes är vanligare bland svarta, latinamerikaner, asiater och ursprungsbefolkningen.– Rasistisk politik såsom bostadssegregation påverkar var människor bor, deras tillgång till hälsosam och tillräcklig mat samt vårdtjänster. Utmaningen är att vi inte riktigt ser någon typ av ingripande som kommer fixa allt, säger forskaren Leonard Egede.
Ökningen av diabetesfall kommer stå världens samhällen dyrt, utöver att det innebär en stor omställning och kostnad för de som insjuknar.– Diabetes ökar i rask rakt och det är inte bara alarmerande, utan också utmanande för alla hälsovårdssystem i världen, säger Liane Ong som tillägger att många diabetiker också kan få problem med hjärtat eller drabbas av stroke.